به طور کلی کسب و کار در تمامی کشور ها مقوله ای مهم است و افراد دائم به دنبال راهی برای رونق بخشیدن به کسب و کار های خود هستند.

کسب و کار های کوچک نیز در کشور های پیشرفته بسیار مهم هستند چون به سادگی شکل میگیرند و به سادگی نیز خود را با شرایط موجود تطبیق میدهند و هزینه های زیادی هم نخواهند داشت .

دانشجویان این رشته به آشنایی به بخش های مختلف یک بیزینس و یا همان کسب و کار از جمله مسائل مالی ، بازار فروش و … میپردازند و از آنجایی که به این امور آشنا شده اند توانایی مناسبی برای تاسیس یک شرکت و یا مدیریت آن خواهند داشت .

طبق تعاریف اتحادیه اروپا هر فعالیت و یا کسب و کاری که تا تعداد ۲۵۰ نفر کارمند داشته باشد را میتوان کسب و کار کوچک نام برد .

هدف از ایجاد دوره کارشناسی این رشته آموزش و تربیت افرادی متخصص برای راه اندازی و ایجاد یک کسب و کار کوچک میباشد .

شرکت کنندگان در این دوره افزون برآشنایی با مسایل نظری دانش مدیریت کسب و کارهای کوچک با زمینه های کاربردی و عرصه های عملیاتی این رشته و نیز، مشکلات ، محدودیت ها و راهکارهای غالب بر آن،در عرصه کارآفرینی و کسب و کارهای کوچک آشنا می شوند.

یکی از مهمترین اهداف این دوره تأمین نیروی انسانی متخصص مورد نیاز مدیریت کسب و کارهای کوچک و فعالیت های کارآفرینی در بخش های خصوصی، عمومی (دولتی) و غیر دولتی است.

 

مزیت های این رشته :

به دلیل جدید بودن این رشته و تعداد کم فارغ التحصیلان آن بازار کار خوبی برای این رشته وجود دارد .

نیاز سازمان های خصوصی و دولتی به این رشته کسب توانایی برای راه اندازی فعالیت دلخواه، توانایی تاسیس شرکت های مشاوره ای در زمینه کسب و کار همه این مسائل مزیت های خوب و در خور توجهی برای این رشته هستند

 

 

بازار کار رشته مدیریت کسب و کار های کوچک

این رشته بازار خوبی دارد . علاوه بر اینکه فرد توانایی تاسیس شرکت خصوصی برای خود در جهت مشاهده و ایجاد کسب و کار را دارد بلکه میتواند سمت هایی نیز در مراکز خصوصی و دولتی داشته باشد که از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد که مستقیما فرد میتواند در آنها فعالیت کند :

مدیریت فروش

مدیر بازاریابی

مدیر خرید

کارمند بانک

کارشناس تحقیقات بازار

به طور کلی این رشته به دلیل جدید بودن و اشباع نشدن بازار خوبی دارد و فردی که علاقه مند باشد برای خود کاری راه اندازی کند و استعداد و ذوق خوبی هم داشته باشد در این رشته بیکار نخواهد ماند .